• Úvod
  • Historie a současnost

Historie a současnost

Píše se rok 1871 a Karel Bamberg žák Karla Weisse zakládá v Berlíně společnost Askania, která se velmi brzy stane synonymem pro špičkové měřicí přístroje.

Počátky génia Karla Bamberga

Askania - historie

Karel BambergKarel Bamberg v sobě nezapřel otcovi geny technické zručnosti a důmyslnosti  a postavil svou firmu na schopnosti vyvíjet výjimečné věci. Z dílen firmy Askania proto vycházely precizní přístroje vyznačující se jedinečnou vysokou spolehlivostí, která se stala charakteristickým rysem Askanie.

Právě z těchto důvodů je značka Askania již od počátku vnímána jako synonymum pro kvalitu a progresivitu. Své uplatnění našly přístroje Askania v nejrůznějších oborech např. v námořní dopravě, na hvězdárnách, meteorologických stanicích a ve výzkumných laboratořích.

Askania se navždy zapisuje do historie letectví

Díky přesnosti, vysoké užitné hodnotě a širokému spektru velmi kvalitních přístrojů si značka Askania  našla uplatnění také v oboru aviatiky. Své přístroje začala společnost Karla Bamberga vyvíjet pro toto dynamicky se rozvíjející  odvětví již od jeho samého počátku. Askania se velmi rychle stala nejvýznamnějším a zároveň největším výrobcem leteckých přístrojů v Německu.

Ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století byste jen stěží nalezli pilotní kokpit bez přístroje s typicky přehledným, účelným a osobitým designem Askania. Spolehlivost těchto přístrojů, jejich dokonalé schopnosti a nezávislost na počasí, denní či noční době a letové situaci pokládali němečtí piloti té doby za nedocenitelné.

Přístroje značky Askania najdeme ve všech rekordních letadlech té doby. Junkers W-33 Bremen byl prvním letounem na světě, který přeletěl Atlantik ve směru z Evropy do Ameriky. Messerschmitt Me-108 dostal přezdívku Taifun od slavné pilotky Elly Beinhornové, která s ním obletěla svět. Heinkel He-70 Blitz bylo speciální letadlo pro rekordně rychlou přepravu osob mezi Berlínem, Kolínem nad Rýnem a Frankfurtem.

Hodnoty a nedocenitelné vlastnosti přístrojů Askania začali piloti žádat i mimo kokpit letadla. Tak vznikla hodinářská produkce společnosti Askania, která se stejně jako palubní přístroje stala pojmem mezi uživateli a legendou celého letectví. A o více než sedmdesát let později se jednotlivé přístroje z výše uvedených rekordních letadel staly předlohou ciferníků pro nové řady náramkových hodinek.

Hodinky Askania zdobily zápěstí špičkových pilotů a sloužily jim s dokonalostí, která odpovídá nejlepším tradicím německých techniků a mechaniků. S dnešní rukodělnou výrobou hodinek znovu ožívá duch odvahy, dobrodružství a jednoduché elegance. S naučenou kvalitou, zažitými dějinami a spolehlivou precizností vznikají nejen individuální hodinky pro piloty a dobrodruhy dneška, ale i technicky jedinečné a reprezentativní společenské hodinky.

Askania dělá hvězdy stříbrného plátna

Za zmínku stojí také další oblast, kde dosáhla společnost Karla Bamberga světového věhlasu a to filmový průmysl. Pro filmový průmysl vyrábí společnost Askania špičkové kamery, které slouží v ateliérech UFA. Berlínský gigant UFA patřil k největším filmovým studiím na světě a s roční produkcí přes šest set filmů byl největší evropskou konkurencí Hollywoodu. S kamerami Askania pracovali ve studiích UFA největší mistři filmové historie Fritz Lang a F.W. Murnau. S těmito kamerami točila také veleslavná a kontroverzní Leni Riefenstahlová, která se vzdala lyžařské kariéry a věnovala se filmům o lidech, kterým natažená pravice rozhodně nesloužila pouze k vyrovnání rovnováhy při skoku přes muldy.

Současné trendy a směry dalšího vývoje společnosti

Nové řady špičkových hodinek Askania v sobě ztělesňují vše to, co jejich majitelé od hodinek požadovali v minulosti a co požadují i dnes. Spolehlivost, přesnost, funkčnost, přehlednost a perfektní zpracování je doplněno efektním a účelným designem, který dává jednotlivým modelům vlastní osobitý rozměr a jedinečnost. Zatímco tvary a podoba hodinek z kolekcí Bremen, Taifun, Heinkel přímo odkazují na službou prověřené přístroje, které byly součástí kokpitů slavných typů letadel, design modelů Tempelhof, Quadriga a Alexanderplatz jsou zase návratem ke kořenům značky Askania, holdem místu jejího vzniku. Ač to na první pohled vypadá až neskutečně, tyto série svým designem a technickými funkcemi reagují na historii jedinečných míst v jedinečné metropoli. Odkazy na slavné letiště v Tempelhofu, na vznešené čtyřspřeží neboli kvadrigu na Braniborské bráně a připomínka legendárního Alexandrova náměstí vyjadřují připoutání značky Askania k Berlínu. K metropoli, kterou někdejší i dnešní konstruktéři a mistři Askanie pokládali a pokládají za hlavní město hodinek. A každým svým dalším výrobkem chtějí dokázat, že tomu tak i ve skutečnosti je.

Čeští piloti preferují hodinky Askania

Dnes jsou piloti z čáslavské základny vyzbrojeni chronografem Askania Tempelhof TEM 645-1. A tak i naši piloti milují legendárního německého výrobce leteckých přístrojů z první poloviny minulého století a dnes předního světového tvůrce leteckých hodinek, společnost Askania.

A tak není překvapením, že piloti stíhacích Gripenů Armády České republiky dnes spoléhají na hodinky s tradičními vlastnostmi legendárních přístrojů Askania. Robustnost, spolehlivost a excelentní přehlednost v jakékoli letové situaci jsou pro současné piloty stejně důležité jako pro někdejší průkopníky letectví, kteří svěřili své životy leteckým palubním přístrojům a hodinkám značky Askania.

Rychlý kontakt

AirFun.cz - Luxusní hodinky nejen pro piloty

info@airfun.cz

Telefonicky na lince:
776 679 946 (Po-Pá 9:00-17:00)